W 2010 roku, aby upamiętnić swoją patronkę Helenę Modrzejewską i uhonorować osiagnięcia wybitnych artystów scen polskich, Klub ustanowił doroczną nagrodę za zasługi dla kultury polskiej w dziedzinie aktorstwa: „Nagroda im. Heleny Modrzejewskiej” (The Modjeska Prize). W październiku 2010 r. pierwszą nagrodę otrzymał aktor Jan Nowicki.
W 2011 roku nagrodę otrzymali ex aequo aktorzy Anna Dymna i Marian Dziędziel. W 2012 roku laureatką została Barbara Krafftówna a w 2013 r. reżyser i scenarzysta, Ryszard Bugajski. W 2018 roku Klub uhonorował Nagrodą im. Heleny Modrzejewskiej Jadwigę Barańską podczas przyjęcia świątecznego, gdzie koledy śpiewała słynna Teresa Kubiak z akompaniamentem prof. Wojciecha Kocyana. W 2019 r. nagrodę przyznano dwóm aktorkom z Teatru Polskiego w Toronto - Agacie Pilitowskiej i Marii Nowotarskiej. W styczniu 2021 roku nagrodę za 2020 rok otrzymał Andrzej Seweryn.
Z okazji 50-lecia Klubu w 2021 roku przyznano dwie nagrody, dla aktora działającego na emigracji i dla gwiazdy teatru z Polski. Nagrody otrzymali Beata Poźniak i Jan Englert. Prezentacji dokonano podczas uroczystego Balu 50-lecia Klub w Pasadenie w październiku 2021. Laureaci odebrali tez gratulacje i dyplomy (Poźniak osobiscie, a Englert wirtualnie) od władz stanu Kalifornia, miasta i hrabstwa Los Angeles i hrabstwa Orange gdzie znajduje sie Arden, historyczny dom Modrzejewskiej.
Nagrody im. Heleny Modrzejewskiej za rok 2022 otrzymali aktorzy polscy zamieszkali w Kalifornii, Katarzyna A. Śmiechowicz i Marek Probosz, dołączając do grona laureatów blisko związanych z Klubem, jak Jadwiga Barańska (członek honorowy), czy Barbara Krafftówna, zaproszona do Kalifornii przez założyciela Klubu Leonidasa Dudarew-Ossetyńskiego, aby zagrać w legendarnym spektaklu "Matka" Witkacego. Krafftówna wystąpiła później w wielu sztukach Witkacego, w bliskiej współpracy z UCLA; wielokrotnie również pojawiała się w przedstawieniach klubowych.
Działalność Klubu i jego władz została nagrodzona wieloma odznaczeniami, w tym sześć nagród dla całego Klubu, oraz nagrody indywidualne dla prezesów i członków Zarządu. Z okazji 40-lecia Klubu w 2012 roku medale Ministra Kultury Rzeczpospolitej Polskiej, „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymalo 19 członków Zarządu, byłych prezesów, założycieli i działaczy Klubu. Z tej samej okazji, Leonidas Dudarew-Ossetyński (1910-1989), założyciel Klubu, otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Lista odznaczeń i nagród dla Klubu im. Modrzejewskiej i członków Zarządu, którzy włożyli poważny wkład w promocję kultury polskiej obejmuje 40 pozycji.
Odznaczenia dla Klubu im. Heleny Modrzejewskiej:
Odznaczenia indywidualne dla Prezesów i Członków Zarządu:
Podobnie jak Nagrody im. Modrzejewskiej ustanowione w 2010 roku, Złote Nagrody honorują całokształt twórczości, ale tym razem reżyserów, tym samym wypełniają lukę w naszym wachlarzu wyróżnień związanych z naszą patronką, aktorką Heleną Modrzejewską. W 1876 roku wyemigrowała ona do Kalifornii, gdzie stała się jedną z najważniejszych aktorek szekspirowskich swoich czasów. Była aktorką, reżyserem, producentką i prowadziła własny zespół teatralny, który występował w 225 miastach na całym kontynencie. Za jej przykładem artystycznych i emigranckich sukcesów Klub im. Heleny modrzejewskiej pragnie honorować reżyserów filmowych i teatralnych, a nie tylko aktorów.
Nagroda składa się z pamiątkowej statuetki, dyplomu i symbolicznej "bryłki złota".
JERZY ANTCZAK i JACEK BROMSKI
W 2024 roku pierwsze Złote Nagrody otrzymali wybitni reżyserzy Jacek Bromski, który przez ponad 26 lat był prezesem Związku Filmowego Polskiego, oraz Jerzy Antczak, twórca najpopularniejszego polskiego filmu „Noce i dnie”, który osiadł w Los Angeles i przez wiele lat wykładał na UCLA. Jest on Honorowym Członkiem Klubu, wraz z żoną Jadwigą Barańską. Ona z kolei jest laureatką Nagrody im. Heleny Modrzejewskiej za rok 2018.
Copyright © 2024 Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej - All Rights Reserved.
Webmaster - Ella Czajkowska